Przestrzenie medytacyjne: Projektowanie spokojnych, harmonijnych miejsc do praktykowania medytacji i relaksu

Projektowanie harmonijnych przestrzeni medytacyjnych – potrzeba dzisiejszych czasów

Zapracowany tryb życia, ześrodkowanie na kariery, aktywnych narzędziach komunikacyjnych i ciągłych bodźcach z zewnątrz – tak można opisać otaczający nas dzisiejszy świat. W takich warunkach nabiera istotnego znaczenia medytacja, jako praktyka pozwalająca na wyciszenie zmysłów, odprężenie, a nawet uzyskanie stanu ekstazy. Warto zatem uważnie zaprojektować miejsca do praktykowania medytacji i relaksu, które pozwolą skutecznie zapanować nad naszymi myślami i odprężyć się.

Stworzenie idealnego miejsca do medytacji – czym kierować się w projekcie?

1. Odpowiedni klimat
Miejsce do medytacji powinno zapewniać odpowiedni klimat do praktykowania medytacji. Powinno to być przede wszystkim ciche i spokojne miejsce, wolne od zewnętrznych bodźców i hałasu. Aby osiągnąć ten efekt, dobrze byłoby umiejscowić przestrzeń medytacyjną w cichej części domu, ewentualnie w ogrodzie, gdzie w tle słychać będzie jedynie szum liści i śpiew ptaków. Należy zadbać także o klimat wizualny – dobór naturalnych, stonowanych barw, delikatne oświetlenie, elementy natury (np. rośliny), które pozwolą odprężyć się i zrelaksować.

2. Wygoda
Medytacja wymaga spokoju i skupienia, dlatego przestrzeń powinna być wygodna i komfortowa. W tym celu najlepiej będzie wybrać miękkie poduszki, zapewniające wygodną pozycję podczas medytacji. Ważne, aby wybrać poduszki w kolorach harmonijnych z całym wnętrzem.

3. Przestrzeń
Przestrzeń medytacyjna powinna być odpowiednio przestronna, nie może wydawać się klaustrofobiczna. Dobrze zatem, aby wyznaczyć ją w osobnym pomieszczeniu, ewentualnie podzielić na jasno wyznaczone strefy.

Zaciszne miejsce w ogrodzie, czy oddzielne pomieszczenie w mieszkaniu?

To zależy przede wszystkim od możliwości. Warto jednak wziąć pod uwagę, że osobne pomieszczenie daje więcej możliwości projektowania, a tym samym większą szansę na stworzenie przyjemnego dla oka wnętrza, dopasowanego do naszych potrzeb. W przypadku ogrodu warto zadbać o wygodne miejsce siedzące, z którym będziemy czuć się jak w domu.

Na koniec warto zaznaczyć, że przestrzeń medytacyjna to idealne miejsce nie tylko na medytację i relaks, ale także na pracę twórczą i skupienie. Właściwe zaprojektowanie przestrzeni pozwoli nam skutecznie odpocząć i zregenerować siły, a przy tym zagwarantować spokój oraz odpowiednie warunki naszej pracy, zarówno w planowaniu, jak i w realizacji.

Możesz również polubić…