Eko-design wnętrz: Jak tworzyć zrównoważone i ekologiczne przestrzenie

Ekologiczne wnętrza to już nie tylko moda, ale konieczność. Coraz więcej osób zwraca uwagę na ekologię i zrównoważony rozwój, a także inwestuje w eko-meble i produkty. Projektując ekologiczne wnętrza warto pamiętać, żeby tworzyć na wzór natury, tak, aby wnętrze składało się z naturalnych materiałów i w taki sposób, żeby działało korzystnie na klimat i środowisko. Jak zaprojektować ekologiczne wnętrze i stworzyć zrównoważoną przestrzeń? Przyjrzyjmy się bliżej.

1. Eko-materiały

Jedną z najważniejszych kwestii jest wybór odpowiednich materiałów do wykończenia mieszkań oraz ich zdolności do naturalnego rozkładu. Warto pamiętać, że materiały syntetyczne takie jak tworzywa sztuczne, chemicznie przetwarzane tkaniny nie tylko negatywnie wpływają na klimat, ale też oddziałują szkodliwie na nasze zdrowie. W projektowaniu znacznie warto bardziej skupić się na tworzeniu ekologicznych wnętrz. Stodołę można przebudować na dom ze ścianami z gliny oraz z drewnianą klatką schodową. Eko-wykańczanie wnętrz w wymówiony sposób oczyszczają swój kawałek świata z chemii, zanieczyszczeń i zanieczyszczeń powietrza.

2. Oświetlenie

Urządzenie wnętrz, jak i pozostałe szczegóły bardzo wpływają na efektywność ekologicznych wnętrz. Odkurzanie, jak też inne czynności domowe należy wykonywać z wykorzystaniem odpowiednich technik, które pozwolą na zmniejszenie zużycia wody. Ponownie, stawiajmy na naturalne źródła światła, odbijające światło lustra oraz oświetlenie LED – naprawdę mało szkodliwe dla środowiska.

3. Rośliny

Żywa roślinność to nie tylko dekoracja, ale też powietrze, lepsza izolacja, podwyższona wilgotność i oczyszczenie powietrza z toksyn, jakie wytwarzają meble, farby i inne środki chemiczne. Rośliny doniczkowe dodają przestrzeni naturalnej energii i zmniejszają stres.

4. Meble

W tym punkcie musimy zdecydować się na specjalnie zaprojektowane meble, które również będą ekologiczne. Eko-meble to artykuły wykonane z materiałów pochodzących ze sprawiedliwej własne i posiadające wymagane certyfikaty. Meble te mogą być wykonane z drewna, bambusa, korka, lnu i innych naturalnych składników. Ekologiczne meble postawimy na skandynawski styl.

5. Dekoracja

Eko-design odnosi się również do dekoracji. Chodzi o to, aby czerpać pomysły z natury, wykorzystać materiały, które pochodzą z ekologicznych źródeł i nie zanieczyszczają środowiska. Ściany można ozdobić tapetami z ekologicznych materiałów, a na podłogi położyć dywany z naturalnych włókien. Decydując się na dodatki, wybierzmy te wykonane z recyklingu lub z eko-materiałów.

Podsumowując, eko-design wnętrz może być jednocześnie bardzo stylowy i przyjazny dla środowiska. W jego tworzeniu ważne jest skupienie się na naturalnych materiałach, ekologicznych meblach, roślinności i dekoracji. Warto zadbać o zdrowie nasze i naszych bliskich, a także o środowisko, w którym żyjemy.

Możesz również polubić…