Lucerna granulowana

Każdy hodowca stara się, aby jego trzoda chlewna oprócz dobrostanu zdrowotnego wewnętrznego miała dobry wygląd zewnętrzny. Dobre odżywianie zwierząt ma nie tylko wpływ na ich żywotność, ale przede wszystkim na wygląd sierści, kopyt, zębów czy racic. Im lepszy wygląd zewnętrzny zwierzęcia tym hodowca otrzymuje większe noty na wszelkiego rodzaju konkursach czy czempionatach. Niestety zimą bardzo trudno zdobyć pokarm, który byłby bogaty w minerały i witaminy. Przechowywane siano nie jest zbyt apetyczne dla zwierząt. Bardzo często są one zniechęcone intensywnym zapachem kurzu wydobywającym się ze składowanego siana. W związku z brakiem dostępu do świeżej trawy lub lucerny rolnicy sięgają po gotowe produkty. Jednak na rynku trzeba bardzo dokładnie analizować skład, jakość i opinie o produkcie.
Aby nasze zwierzęta cieszyły się dobrym zdrowiem i długą żywotnością warto ich żywność wzbogacić o pokarm zawierający dużo witamin i składników odżywczych, który pozytywnie wpłynie na ich zdrowie.

Bardzo często rolnicy stosują w żywieniu zwierząt wysłodki buraczane melasowane. Jednak że względu na bardzo wysoki indeks glikemiczny nie są one zalecane dla wszystkich zwierząt. Wysoki poziom melasy, która zawiera w sobie wysoki poziom sacharozy negatywnie wpływa na zdrowie i samopoczucie zwierząt. Powoduje bowiem ona otyłość, krótkotrwałe pobudzenie, problemy z metabolizmem. Więc na dłuższą metę taka racja żywieniowa może przynieść więcej szkody niż pożytku.
Gospodarze bardzo często sięgają po zamiennik wysłodków buraczanych, a mianowicie lucernę granulowaną. Lucerna granulowana jest polecana przez lekarzy weterynarii. Zawiera dużo białka, włókna, witaminy, żelazo, magnes, potas, wapń i fosfor. Jest to optymalny zestaw składników niezbędnych do rozwoju zwierząt hodowlanych przy tym nie powoduje on problemów trawiennych.

Oto przykładowy procentowy skład jaki powinna zawierać lucerna granulowana, aby była dobrze tolerowana przez zwierzęta, oraz miała dobry wpływ na ich zdrowie:

  • białko 16%,
  • włókno surowe 22,6%,
  • tłuszcz surowy 4%,
  • wapń 1,32 %,
  • fosfor 0,31%.

Warto też zwrócić uwagę na dawkowanie lucerny granulowanej. Podane dawki procentowo są wskazane do ogółu porcji żywienia w trakcie dnia. Tak też dawkowanie dla :

  • koni powinno wykosić do 15 procent,
  • bydło: w tym krowy i opasy powinno wynosić do 20 procent, cielęta od 5 do 8 procent,
  • króliki powinno wynosić do 20 procent,
  • trzoda chlewna powinno wynosić do 10 procent,
  • drób: w tym gęsi, kaczki oraz kury nioski powinno wynosić do 10 procent, oraz brojlery do 3 powinno wynosić do 3 procent.

Lucerna granulowana jest polecana również przez hodowców, którzy chwalą sobie jej wpływ na procesy trawienne zwierząt. Jest to głównie zasługa białka oraz włókien surowych. Ponadto lucerna  nie powoduje alergii oraz zpaobiega odwodnieniu. Można ją podawać wszystkim zwierzętom hodowlanym bez ograniczeń.
Dbajmy o zdrowie naszych zwierząt. Zapewnienie im odpowiedniego pożywienia jest inwestycją długofalową w przyszłości zmniejszy koszty wizyt weterynarza.

Możesz również polubić…