Największe plusy i minusy paneli fotowoltaicznych

Czym jest fotowoltaika i jak działają panele?

Fotowoltaika jest jednym z rodzajów odnawialnych źródeł energii. Przez ostatnie lata zyskuje coraz większą popularność w Polsce i na całym Świecie. Panele fotowoltaiczne mogą być instalowane na dachach lub na ziemi, a nawet na specjalnych konstrukcjach w zależności od warunków w danej lokalizacji.

Panele słoneczne wykorzystują światło słoneczne do wytwarzania energii, robią to w procesie zwanym konwersją fotowoltaiczną. W procesie tym wykorzystywane są półprzewodniki wewnątrz ogniw fotowoltaicznych, które tworzą panel zwany panelami słonecznymi. Kiedy światło słoneczne pada na komórki półprzewodników, ich elektrony zaczynają się odbijać, wytwarzając energię elektryczną. Tak wytwarzany jest prąd stały, który jest kierowany do falownika i w nim zamieniany na prąd przemienny. Ten rodzaj prądu o napięciu 230 V i częstotliwości 50 Hz jest stosowany w domach i miejscach pracy. W doborze odpowiedniego zestawu urządzeń pomoże firma: Progres śląskie.

Plusy systemów fotowoltaicznych

Panele słoneczne to świetny sposób na wytwarzanie własnej energii i zmniejszenie zależności gospodarki od paliw kopalnych.

Panele słoneczne mają wiele zalet, w tym:

  • Wytwarzają czystą, odnawialną energię. Nie musisz się martwić o emisję dwutlenku węgla, tak jak jest to w przypadku używania konwencjonalnych paliw kopalnianych;

  • Dzięki fotowoltaice uzyskamy znaczne oszczędności przynajmniej przez kolejne 30 lat, ponieważ technologią produkcji paneli z roku na rok się poprawia i są one w stanie działać coraz dłużej;

  • Wymagają niewielkiej lub żadnej konserwacji i są bardzo łatwe w utrzymaniu;

  • Z łatwością dodasz instalację paneli słonecznych do istniejącej instalacji elektrycznej Twojego domu lub firmy;

  • W przeciwieństwie do paliw kopalnych, energię słoneczną będzie można wykorzystywać zawszę;

  • Panele są również ciche i jest to jedna z głównych zalet, jakie zapewniają w porównaniu z innymi rodzajami odnawialnych źródeł energii, takich jak turbiny wiatrowe;

  • W związku z ostatnimi problemami na rynku paliw kopalnianych, za największą zaletę możemy uznać niezależność w pozyskiwaniu energii elektrycznej, a w połączeniu z pompą ciepła, możemy również uzyskać niezależność w ogrzewaniu naszego domu.

Główne minusy fotowoltaiki

Panele słoneczne są bardzo skuteczne w przekształcaniu światła słonecznego w energię elektryczną. Chociaż koszty instalacji mogą być dość wysokie, koszt pozyskiwania energii elektrycznej przez kolejne lata jest zerowy, przez co bardzo szybko możne nam się zwrócić ta inwestycja. Istnieje jednak kilka wad paneli słonecznych, które czynią je mniej atrakcyjnymi dla niektórych osób, niż mogłyby się wydawać. Aby uniknąć tych wad u siebie najlepiej skonsutlować się z: Panele fotowoltaiczne Rybnik.

Minusem jest to, że aby zainstalować panel słoneczny, potrzebujemy konstrukcji o odpowiednim nachyleniu i niezacienionej. Musi być do odpowiedni dach lub specjalna konstrukcja, na którą musimy znaleźć miejsce na naszym podwórku. Nawet małe cienie mogą negatywnie wpłynąć na ilość wytwarzanej energii elektrycznej. Ponadto są mniej wydajne w pochmurne dni i miesiące jesienno-zimowe.

Możesz również polubić…