Inspiracje śródziemnomorskie: Letnia lekkość w wnętrzach

Śródziemnomorska architektura i design wnętrz niosą ze sobą letnią lekkość, styl i elegancję. Inspirowane kolorem morza, plaż i promieni słonecznych palety barw oraz naturalne materiały pozwalają uzyskać unikalny, relaksujący i stylowy efekt. Oto kilka ważnych inspiracji i pomysłów, jak przynieść trochę medytacyjnego spokoju i śródziemnomorskiego stylu do swojego domu.

Naturalne oświetlenie

Śródziemnomorskie wnętrza czerpią z naturalnych elementów, w tym słońca, które jest tam obecne przez większość roku. Z tego powodu, naturalne światło jest kluczowe w tych wnętrzach. Duże okna, drzwi balkonowe oraz przezroczyste materiały pozwalają na swobodne przepuszczanie światła. Warto zadbać, aby nasze okna były odsłonięte – nie blokowane ciężkimi zasłonami – a drzwi balkonowe prowadzące do ogrodu zachęcają do korzystania z przestrzeni na zewnątrz.

Kolorystyka

Kolorystyka śródziemnomorska to paleta barw od najjaśniejszego błękitu do jasnobrązowego piasku, z nutą czerwieni, zieleni lub fioletu. Neutralne tony powinny dominować, ale warto wpleść w nie kolory, które kojarzą się ze słońcem, np. pomarańcz i żółć. Kolory te sprawią, że całe wnętrze nabierze bardziej wakacyjnego charakteru. Warto też urządzić wnętrza w taki sposób, aby niejako płynnie przechodziły w przestrzeń na zewnątrz.

Materiały

Naturalne materiały, takie jak drewno, wiklina, kamień i glina, to najbardziej charakterystyczny element stylu śródziemnomorskiego. Nie tylko pięknie wyglądają, ale i są trwałe i łatwe w utrzymaniu. Warto stawiać na meble wykonane z drewna, a także wykładziny podłogowe – najlepiej z jasnego drewna lub płytki klinkierowej. Tkaniny naturalne, jak len, bawełna czy jedwab, są również świetne – można je wykorzystać do dekoracji okien czy tekstyliów, takich jak pościel.

Dodatki dekoracyjne

Śródziemnomorskie inspiracje to nie tylko materiały i kolory, ale także dodatki, które nadają przestrzeni unikalnego stylu. Ceramika, mozaiki, kute metalowe elementy – to wszystko wprowadzi do pomieszczenia intrygujący motyw. Warto też wykorzystać rośliny, takie jak oleander czy rośliny ziołowe, które kojarzą się z medytacyjnymi ogrodami pełnymi ziół i kwiatów.

Rośliny

Rośliny dodają świeżości i przytulności śródziemnomorskim wnętrzom, a także wprowadzają kolory, które przywołują wakacyjne wspomnienia. Zioła, takie jak rozmaryn, bazylia czy oregano, pachną cudownie i stanowią wspaniały element dekoracyjny. Można je umieścić na stole, parapecie lub w mini ogródku na balkonie czy tarasie.

Śródziemnomorski styl to wyjątkowo piękny, naturalny i relaksujący sposób na urządzenie wnętrz. Naturalne materiały, kolory i rośliny oraz naturalne światło pozwalają na stworzenie przytulnego i stylowego pomieszczenia, w którym można poczuć się zrelaksowanym i spokojnym.

Możesz również polubić…