Minimalizm i upcykling: Projektowanie wnętrz z naciskiem na prostotę i wykorzystanie przedmiotów w nowy sposób

Projektowanie wnętrz z naciskiem na minimalizm i upcykling

Minimalizm i upcykling to dwa popularne trendy w projektowaniu wnętrz, które łączą w sobie prostotę, minimalizm oraz wykorzystanie poddanych już procesowi zużycia przedmiotów w nowy sposób.

Minimalizm to styl, który kładzie nacisk na oszczędność i zdecydowane ograniczenie ilości elementów wystroju w pomieszczeniu. Zwykle charakteryzuje się on prostotą formy oraz obecnością tylko niezbędnych przedmiotów. Minimalizm pozwala na pozbycie się nieporządku i zwiększenie funkcjonalności wnętrza.

Upcykling natomiast to proces przekształcania odpadów, zużytych czy też zniszczonych przedmiotów w nowe, użyteczne rzeczy. Upcykling pozwala na nadanie drugiego życia przedmiotom, które w innych okolicznościach trafiłyby na składowisko.

Jak projektować wnętrza minimalistyczne zgodne z duchem upcyklingu?

1. Wybór minimalistycznych i funkcjonalnych mebli.

W minimalistycznym wnętrzu liczy się każdy detal. Zamiast kłopotliwych meblościanek warto wybrać pojedyncze, uniwersalne meble, które będą jednocześnie praktyczne.

2. Wykorzystanie naturalnych materiałów

Naturalne materiały takie jak drewno, kamień czy bawełna uwypuklają piękno i harmonię w minimalistycznym wnętrzu.

3. Kreowanie dodatków przy pomocy upcyklingu

Upcykling jest doskonałym sposobem na nadanie wnętrzu charakterystycznego stylu, jednocześnie dbając o przyrodę. Projektanci wnętrz tworzą niecodzienne, unikalne dodatki, biorąc na tapet stare, zużyte materiały, takie jak np. puszki po konserwach, kawałki drewna, czy stare lampy i ożywiają je na nowo.

4. Odpowiedni dobór kolorów

Minimalistyczne pomieszczenia z reguły utrzymane są w jednej lub kilku spokojnych kolorach. Biel to klasyka w tym przypadku, ale równie dobrze sprawdzą się stonowane odcienie szarości i beżu.

5. Stosowanie prostej i jednoznacznej aranżacji przestrzeni

W minimalistycznym wnętrzu aranżacja przestrzeni powinna opierać się na zasadzie oszczędności. Każdy przedmiot powinien być świadomie umieszczony oraz wpasowany w charakter pomieszczenia. Wszystko to po to, aby nieprzesadzona ilość ozdób nie przysłoniła funkcjonalności wnętrza.

Minimalizm i upcykling to dwa trendy, które świetnie się ze sobą łączą. Proste, ale jednocześnie funkcjonalne wnętrze, z wykorzystaniem przedmiotów, które z użyciem upcyklingu zyskują nowe życie to styl, który odpowiada nie tylko trendy designerskie ale także ekologicznym i praktycznym potrzebom użytkowników.

Możesz również polubić…