Agregat tynkarski

Maszyna tynkarska – do czego służy? Jak działa maszyna tynkarska?

Maszyny tynkarskie to rodzaj wielofunkcyjnego sprzętu budowlanego, używanego przede wszystkim podczas prac remontowych i konserwatorskich. Ich zadaniem jest mechaniczne rozprowadzanie zaprawy po powierzchni. Maszyna tynkarska, nazywana również agregatem tynkarskim, działa w trybie pracy ciągłej. To sprawia, że tworzona przez nią zaprawa jest jednolita.

Specjalna budowa maszyny do tynkowania pozwala na sprawną i wydajną pracę. Każde urządzenie składa się między innymi z mieszarki (zazwyczaj w kształcie bębna), w której następuje łączenie i rozdrabnianie elementów zaprawy, pompy, której zadaniem jest doprowadzanie zaprawy do węża, sita, wyłapującego zbyt duże elementy, które mogłyby uszkodzić konstrukcję maszyny, oraz pistoletu lub węża natryskowego, przy pomocy którego zaprawa jest kładziona na powierzchnię.

Maszyny do tynkowania – zalety

Maszyny tynkarskie doceniane są za swoją uniwersalność i wielofunkcyjność. Można używać ich nie tylko do mieszkania zapraw murarskich, ale również zbrojących i klejących, a także różnego rodzaju tynków i cementu. Doskonale sprawdzi się, gdy potrzebujemy nanieść tynk na dużą powierzchnię – mechanizm pozwala zaoszczędzić czas i energię, którą musielibyśmy zużyć podczas wykonywania tej samej pracy ręcznie. Maszyny tynkarskie są łatwe w obsłudze, a przy okazji są również bardzo wytrzymałe. Można ich używać także podczas niesprzyjających warunkach pogodowych (np. podczas deszczu).

Najlepsza maszyna do tynkowania – jaką wybrać?

Wybór odpowiedniego modelu maszyny do tynkowania zależy od naszych potrzeb. Klasyfikuje się je ze względu na rozmiar, wyróżnić można także ręczne i stacjonarne maszyny do tynkowania. Na rynku istnieje wiele ofert agregatów – duże, świetnie nadające się do profesjonalnych prac budowlanych oraz małe, mobilne, które można łatwo transportować, dzięki czemu doskonale sprawdzą się podczas prac na przykład wewnątrz małych mieszkań. Należy również zastanowić się, jakiego rodzaju zaprawy będziemy używać – w pracach budowlanych wykorzystuje się wiele typów mieszanek m.in. zaprawy tynkarskie, zaprawy murarskie, płynne jastrychy, beton szlachetny i zaprawy klejowe. Istnieją modele dedykowane do zapraw suchych i wilgotnych, napełniane z worka lub silosu.

Wachlarz modeli maszyn do tynkowania jest szeroki. Dużą popularnością cieszą się urządzenia polskiego producenta Kaleta oraz niewielkie maszyny produkowane przez firmę PFT z Niemiec. Wśród licznych ofert z pewnością każdy znajdzie model odpowiedni do jego potrzeb.

 

Możesz również polubić…