Kolorowe aranżacje dla małych przestrzeni: Triki i porady

Kolorowe aranżacje dla małych przestrzeni: Triki i porady

Szukasz pomysłów na kolorowe aranżacje w małych wnętrzach? Nie musisz męczyć się z nudnymi, białymi ścianami i standardowymi meblami. Wystarczy kilka prostych trików, żeby stworzyć przestronne i piękne mieszkanie, pełne życia i kolorów.

1. Odmień kolor ścian

Jednym z najprostszych sposobów na wprowadzenie kolorów do pomieszczenia jest pomalowanie ścian. Zamiast nudnego białego, wybierz jasny, ale żywy kolor lub pastelowy odcień. Taki kolor optycznie powiększy pomieszczenie i sprawi, że będzie wyglądać bardziej przytulnie.

2. Pracuj z akcentami

Jeśli nie chcesz malować ścian, wykorzystaj akcenty kolorystyczne w formie dodatków. Możesz postawić na poduszki, firanki, zasłony lub dywanik. Ograniczenie liczby kolorów do dwóch lub trzech odcieni, pozwoli na zachowanie spójności i harmonii w aranżacji.

– Poduszki w intensywnych kolorach – pomarańczowym, niebieskim, zielonym lub czerwonym – dodadzą energii i ożywią całe wnętrze.
– Firanki i zasłony w delikatnych pastelach, takich jak różowy, lawendowy czy miętowy doda romantycznego i pełnego uroku charakteru zawieszonym przestrzeniom.
– Dywan w tradycyjnym kolorze zmieni się w niebanalną dekorację, gdy wybierzesz model w ciekawym kolorze – np. z wyraźnymi wzorami i jaskrawymi kontrastami.

3. Meble w kolorze

Jeśli chcesz odświeżyć wnętrze bez remontu, zainwestuj w meble w żywych kolorach. Podobnie jak w przypadku dodatków, możesz wybrać jedną barwę lub zestawienie dwa lub trzy kolory, zachowując spójność z całą aranżacją.

– Kanapa w jasnozielonym kolorze na tle białych ścian stanie się ozdobą pokoju dziennego, a także wygodnym miejscem do odpoczynku.
– Kolorowa szafka pod telewizor dodaje charakteru pokoju, szczególnie połączona z indyjskimi motywami w zasłonach i poduszkach.
– Stół i krzesła w jasnych kolorach, np. turkusowym lub różowym, idealnie sprawdzą się w jadalni, dodając do niej letnią lekkość oraz radosną, kolorową atmosferę każdego dnia.

4. Czego unikać

Podczas aranżacji małych pomieszczeń warto unikać ciemnych kolorów, które je jeszcze bardziej pomniejszą. Nie warto postawic na różne kolory, które będą ze sobą kłócić. Warto postawić na jednakową kolorystykę, a jedynie postaraj się użyć różnych odcieni jednej barwy.

5. Dopasowanie do stylu

Kolorystyka wnętrza musi być kompatybilna z jego stylem i charakterem. Np. jeśli warsztatowe wnętrze z elementami sieci, kolorowa sofa może nie pasować do reszty aranżacji.

Z chęcią podzielisz się innymi poradami lub zdjęciami swoich kolorowych aranżacji w niewielkich pomieszczeniach? Nie wahaj się i podziel się z nami swoimi pracami!

Możesz również polubić…