Jak wybrać szafki kuchenne?

Aby właściwie kupić szuflady do kuchni, musisz wziąć pod uwagę wiele niuansów.

Na przykład, jaki rodzaj wybrać, czy można zamówić szafki kuchenne na wymiar i jak sprawić, by urządzenie kuchni było jak najbardziej funkcjonalne i ergonomiczne.

Najważniejsze wskazówki dotyczące wyboru

Na początek przyjrzyjmy się niektórym specyficznym cechom wyboru szafek do kuchni:

Wzrost osób, które będą mieszkać w mieszkaniu. Od tego zależy, jakie drzwi mogą być wykonane, wysokość półek i wiele innych cech;
Wygodny układ szafek. Na przykład obok zlewu lepiej jest umieścić pojemnik, a nad nim szufladę do suszenia naczyń;
Odległość robocza między szufladami a blatem roboczym. Upewnij się, że szafki nad głową nie przeszkadzają w gotowaniu;
Cena. Zdecyduj, ile jesteś gotów wydać na szuflady i na tej podstawie wybierz materiał i markę. Przy okazji, można uzyskać dobre ceny na wysokiej jakości szuflady kuchenne od niemieckich producentów;
Wymiary szafek kuchennych. Oblicz z grubsza, jakiej wielkości będą szafki, aby można było w nich przechowywać wszystkie przybory kuchenne. Należy też zostawić wystarczająco dużo miejsca na inne potrzeby, takie jak przekąski czy kącik na herbatę;
Sprzęt AGD. Będziesz potrzebować zmywarki, piekarnika, lodówki — i musisz od razu wiedzieć, w których modułach szafek możesz je zmieścić.

Różnorodność fasad

Aby kupić szafki kuchenne i nie żałować, należy od razu pomyśleć o frontach mebli kuchennych. Dzięki nim można stworzyć niepowtarzalną atmosferę, trzymać się określonego stylu. Jednocześnie jednak nie należy zapominać o specyfice pomieszczenia: fronty nie powinny się szybko niszczyć, ponieważ kuchnia może być narażona na nagłe wahania temperatury. Fronty mogą również często ulegać zabrudzeniu w wyniku gotowania lub zamoczyć się podczas mycia naczyń.

Materiały stosowane przy wyborze frontów będą zależały od wybranego stylu. Jednak najpopularniejsze rodzaje to płyty MDF, płyty wiórowe, a często stosuje się także naturalne drewno lub wstawki drewniane. Nowoczesne warianty mogą mieć fronty z tworzywa sztucznego lub wykonane ze specjalnego szkła (które jest łatwe do czyszczenia). Alternatywnie można zainstalować szkło matowe. Wyglądają dobrze, ale są dość drogie.

W kuchniach w stylu art nouveau lub art deco często wykorzystuje się elementy metalowe. Z tego powodu w pomieszczeniu może powstać wrażenie chłodu — można to zrekompensować kolorystyką frontów.

Fronty z płyt wiórowych i MDF są zawsze pokryte dodatkową warstwą tworzywa sztucznego lub folii, głównie w celu ochrony mebli przed uszkodzeniami i zabrudzeniami.

Możesz również polubić…