Bezpieczny transport ładunku, czyli jak dobrać zawiesia

Transportowanie ciężkich ładunków wymaga ich uprzedniego zabezpieczenia. W tym celu używa się specjalnego osprzętu transportowego – zawiesia. W połączeniu z suwnicami, dźwigami oraz żurawiami, taka kombinacja pozwala na bezpieczny transport nawet przedmiotów o dużych gabarytach i nietypowych kształtach. Wybierając zawiesia, musimy uwzględnić to, ile waży przenoszony ładunek. W zależności od tego należy dobrać zawiesia wykonane z odpowiedniego materiału.

Główne czynniki wpływające na wybór optymalnego rodzaju zawiesia transportowego

Należy przede wszystkim uwzględnić rodzaj wykonywanych prac transportowych oraz to, w jaki warunkach dane zawiesie będzie używane. Chodzi między innymi o wysokość temperatury oraz ewentualną obecność substancji chemicznych. Nie bez znaczenia jest rodzaj transportowanego ładunku oraz intensywność użytkowania zawiesia.

Na koniec trzeba wziąć poprawkę na wszelkiego rodzaju ograniczenia występujące w miejscu pracy. Cięgien w zawiesiu musi być wystarczająco dużo, aby gwarantowały one stabilność transportu. Z kolei ich rozmieszczenie powinno zapewnić, że środek ciężkości pojazdu będzie znajdował się zaraz pod hakiem dźwignicy. Zawiesia pasowe to idealne rozwiązania przy transportowaniu niewielkich ciężarów nieprzekraczających 20 ton. Ładunki ważące więcej wymaga już stosowania zawiesia liniowego albo nawet łańcuchowego.

Czy nieprawidłowa eksploatacja zawiesia transportowego wiąże się z jakimś zagrożeniem?

Czy nieprawidłowe wykorzystywanie zawiesia transportowego jest niebezpieczne? Używane przez nas zawiesia łańcuchowe muszą posiadać dokumentację techniczną. Używanie modeli pozbawionych tego rodzaju dokumentów wiąże się ze sporym ryzykiem. Nie mamy żadnej gwarancji, czy zawiesie zostało wyprodukowane z zachowaniem europejskich norm produkcyjnych i czy spełnia obowiązujące standardy jakości.

W kluczowych momencie takie zawiesie można doznać awarii, wskutek czego może dojść do groźnego wypadku. Nawet jeżeli zaopatrzymy się w wysokiej jakości osprzęt od sprawdzonego producenta, jeśli właściwie o niego nie zadbamy, to również może dojść do awarii. Najczęstszą przyczyną jest niepoprawne przechowywanie zawiesia, które może doprowadzić do uszkodzenia pozostałych części konstrukcji. Samodzielne podejmowania się naprawy uszkodzonego zawiesia nie jest na ogół dobrym pomysłem. Ryzyko popełnienia błędu i w rezultacie całkowitego zniszczenia zawiesia jest zbyt wysokie. O wiele lepszym rozwiązaniem jest korzystanie z opcji naprawy zawiesia przez producenta, u którego zaopatrzyliśmy się w dany osprzęt transportowy.

Możesz również polubić…